pieczęć pustyni

Dwa tygodnie temu wyjęto mi gwoździe z nadgarstka.

Gdy pierwszy raz zobaczyłam je spod opatrunku, natychmiast myśl przeniosła mnie na Golgotę.

– Spróbuj Rut żyć w połowie ukrzyżowana. – usłyszałam szept w głowie.

Sześć tygodni z przebitą dłonią, sześć tygodni z uporczywym ciążeniem czegoś, co wcześniej było kończyną, sześć tygodni zżymania się na swoje „nie mogę”, „nie dam rady”, „nie jestem w stanie”, „to boli”. Sześć tygodni doświadczania jakim okruchem jestem i fizycznie i duchowo. Jak niedomagam wszędzie i we wszystkim.

Nazwałam te sześć tygodni moimi rekolekcjami. Bóg sam je dla mnie przygotował i mnie nimi poprowadził. Jak drogą.

Zostałam wyprowadzona na pustynię. Dziś powoli z niej wychodzę, widać już zarysy palm na horyzoncie i dziś właśnie – przez Przypadek ( jak ja kocham to Jego drugie imię:), podczas porządków – znalazłam jakiś stary brulion z notatkami z rekolekcji sprzed ponad 20 lat.

Moje ostre pochyłe litery są jak egipskie hieroglify, ale wciąż znam szyfr, w jakim trzeba je czytać.

Pustynia jest niezbędna w życiu duchowym. Nie ma nawrócenia bez tego doświadczenia. Do Ziemi Obiecanej można wejść tylko przez pustynię. Sama pustynia nie jest celem, więc nie można na niej osiąść, zbudować domu. Pustynia jest drogą i jak droga wymaga stałego wysiłku i doką prowadzi.

Pobyt na pustyni jest najtrudniejszym doświadczeniem życia, przypomina nam o naszej pustce, byciu nieurodzajnym, czasem wywołuje krzyk wołania o śmierć.

Ale Pan chce nas przez to sam przeprowadzić ( Księga Powtórzonego Prawa 1,19), bo pustynia nie jest tylko miejscem strasznym, ale przede wszystkim miejscem największego doświadczenia Boga. I jest ona miejscem decyzji ( Pwt 30,15), czasem wyboru. Tu się wszystko rozstrzyga. Tak czy Nie? – Bóg daje dwie drogi do wyboru. Życie czy Śmierć? Pełnia życia czy totalna śmierć?

Kto szuka Boga, prędzej czy później zostanie wyprowadzony na pustynię. Duch sam wyprowadza nas na pustynię. To jest miejsce przygotowania. Nawet dla Jezusa pustynia była czymś takim. Czasem wypróbowania relacji do Ojca, miłości i zaufania Mu. Szatan próbuje wykorzystać nasz pobyt na pustyni jak próbował to wykorzystać w życiu Jezusa. Próbuje podważ zaufanie w miłość Ojca. Dlatego mówi: „Jeśli jesteś Synem Bożym…” Dlaczego Bóg pozwala ci cierpieć, dlaczego jesteś głodny, może Bóg nie chce twego szczęścia, może Bóg jest zły???

Pustynia jest czasem poznania siebie i Boga; czasem, gdy patrzymy na te najgłębsze podszepty w naszym sercu;  zaogniają się stare niewyleczone nigdy rany; wyłazi jak kurz z kątów cała nasza nędza; wiele rzeczy, które nas dotąd cieszyły stają się uciążliwe; widzimy wszystkie nasze bożki, jakie ulepiliśmy sobie w życiu i oddawaliśmy im cześć;  dostrzegamy nagle jak wiele pustki było w naszych najważniejszych relacjach z bliskimi.

Na pustyni Bóg bada nasze serce. „Zbadaj mnie Boże i poznaj moje serce”  (Psalm 139). Tyle razy modliłam się powtarzając tylko to jedno zdanie. Krzyk narzędzia wypalanego w żarze pustyni.

Wszystko po to, by to serce uleczyć, stworzyć od nowa.

chebbi

Dziś powoli wychodzę z mojej pustyni. Jestem inna niż ta Rut sprzed kilku tygodni. Lepsza? Nie wiem. Chyba nie chodzi tu o lepszości czy gorszości. Może po prostu pełniejsza.

 Z bardziej bliska poznałam siebie, a to zawsze przenosi o miliony lat świetlnych do przodu. I bardziej zanurzyłam się w Nim, bo mam teraz jeszcze mniejsze złudzenie, że sama sobie poradzę.

I został jeszcze ślad na nadgarstku.  Pieczęć pustyni.

A ona? Pustynia? To nie by mój pierwszy raz i na pewno  spotkam ją jeszcze na ścieżkach mojego życia.

 

 

O ruttka

Szczęśliwa żona od 20 lat, mama czwórki dzieci, w tym dwójki dorosłych. Poszukiwaczka skarbów w codzienności, zakochana w Bogu i oddana Maryi. Zapatrzona w biblijną Rut - wierną aż do bólu i umiejącą zbierać z pól te kłosy, które przeoczyli inni. Kochająca poezję, książki, muzykę, rośliny i piękno w każdej postaci.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wszystko. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *